Tworzenie grafik

GIMP, co można w nim zrobić?

GIMP jest postrzegany jako uboga wersja Photoshopa. Nie trudno się z tym nie zgodzić. Znawcy Photoshopa, do których nie należę, ale kiedyś bym chciała, za pewnie by jednym tchem wymienili podstawowe różnice między tymi dwoma programami. Z racji tego, że ja pracę w GIMP zaczęłam od oglądani tutoriali dotyczących Photoshopa mogę z czystym sercem przyznać. Jednym i drugim da się pokroić kromkę, tylko jeden to nóż laserowy, a drugi drewniany.

Co potrafi GIMP?

GIMP potrafi mniej więcej to co Photoshop, lecz przychodzi to z dużo większym trudem i efekt nie zawsze jest tak samo zadowalający. Wystarczy, że spojrzycie do moich prac tu, tu lub tu. Wszystkie one zostały wykonane w GIMP.

Czy wyglądałyby lepiej w Photoshopie? Możliwe.

Czy łatwiej byłoby je wykonać w Photoshopie? Z pewnością.

Czy mimo to da się w GIMPie wykonać zadowalające dzieła sztuki cyfrowej? Oczywiście.

Dlaczego GIMP?

Bo jest darmowy i to świetne narzędzie dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką cyfrową. Kiedy ja zaczynałam się uczyć technik przeróbki zdjęć natrafiałam jedynie na tutoriale i kursy Photoshopa. Zdawało się, że GIMP służył jedynie do wykonania prostego logo, wycięcia postaci czy prostej obróbki zdjęć. Próżno było znaleźć ambitnych prac wymagających stworzenia kilkunastu warstw.

Ja chcę Was przekonać, że GIMP to świetne narzędzie do tworzenia sztuki cyfrowej. I warto go dogłębnie poznać, przed przesiadką na znacznie droższe i bardziej zaawansowane programy graficzne.