Tworzenie grafik

Co to jest sztuka cyfrowa?

Odpowiedź na powyższe pytanie mogłaby z pewnością wypełnić nie jeden doktorat. Polski termin odnosi się do procesu tworzenia sztuki za pomocą nowoczesnych technologii. Kiedy wpiszemy ten termin w Google i przejdziemy do Grafiki znajdziemy tam pełen misz masz. W większości mamy do czynienia z równie szeroko pojmowaną grafiką cyfrową. Znajdziemy tam zarówno fotomanipulacje jak i zwykłe zdjęcia, lekko tylko podrasowane w programach graficznych.

Dużo ciekawiej robi się, gdy wpiszemy w Grafikę Google’a termin Digital Art. Wtedy już wyraźniej widać, że często mamy do czynienia z malarstwem lub rysunkiem cyfrowym oraz fotomontażami. Po polsku słowo „fotomontaż” kojarzy się z nakładaniem na siebie różnych zdjęć, kiedy np. chcemy umieścić daną osobę w miejscu, w którym nie jest. Poniższe prace, które ja wykonuję to są właśnie takie fotomontaże.

Jeśli jednak chcemy precyzyjniej określić to, czym ja się zajmuję to można to określić mianem fotomanipulacji. Fotomanipulacja, podobnie jak fotomontaż, polega na nakładaniu różnych zdjęć w celu połączenia świata realnego z tym fantastycznym. W efekcie powstają cyfrowe dzieła sztuka, im bardziej niesamowite, tym lepiej. Fotomanipulację można także nazwać fotografią surrealistyczną.

Oczywiście najlepsze prace i największy wybór tutoriali znajdziemy wpisując powyższe terminu w języku angielskim.