Tworzenie grafik

Co to jest warstwa, czyli sekret fotomontażu?

Praca na warstwach to podstawa tworzenia fotomontaży i sztuki cyfrowej. Często na efekt końcowy fotomontażu to składa się połączenie od kilkunastu do kilkudziesięciu warstw. Osobną warstwą może być zdjęcie, elementy wycięte na przezroczystym tle, kolor, tekst lub inny efekt graficzny.

Co to jest krycie warstw?

Jedną z kluczowych cech warstw jest krycie, czyli możliwość mieszkania warstw tak, by poszczególne elementy się przenikały w dowolny sposób. Stopień krycia wyrażany jest w procentach. Krycie rzędu 1 % oznacza prawie całkowitą przezroczystość, natomiast warstwa o kryciu 100 % cechuje się całkowitą nieprzezroczystością.

Na zamieszczonym zdjęciu krycie fragmentów warstwy znajdującej się na wierzchu, w tym przypadku jezdnia, ustawione jest na poziomie całkowitej przezroczystości. Dzięki temu widzimy fragmenty warstwy znajdującej się poniżej, w tym przypadku jest to bazar.

Kolejną ważną funkcją, która jest regularnie wykorzystywana w sztuce cyfrowej, jest tryb mieszania warstw. Różnym trybom mieszania warstw będzie poświęcony osobny artykuł, ale w tym miejscu napiszę nieco czym to się charakteryzuje.

Tryby mieszania warstw, w odróżnieniu od krycia, pozwalają na ukrycie lub uwypuklenie pikseli o określonej jasności lub kolorze. Dzięki temu możemy np. całą warstwę pokryć ciepłym, miękkim światłem, który pozwoli uzyskać efekt podobny do filtra. W innym przypadku może podkreślić te piksele, które są jaśniejsze od tych, które występują na warstwie umieszczonej poniżej. Jeśli nie jest to dla Was do końca jasne, to uzbrójcie się w cierpliwość, wkrótce omówię pokrótce wszystkie tryby mieszania warstw dostępne w GIMPie.