Tworzenie grafik

Jak dodać cień w GIMP?

W poprzednich wpisach omówiłam czym są warstwy i do czego służy kanał alfa. W tym poście odpowiem na jedno z ważniejszych pytać, jak zrobić cień w GIMP?

Uwzględnianie jasnych obszarów i cieni jest jednym z najważniejszych fundamentów tworzenia sztuki cyfrowej. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu obiektów możemy stworzyć bardziej realistyczny obrazek. W tym miejscu pokażę jak stworzyć cień rzucony na ziemię, który powstaje na skutek oświetlenia mocnym, punktowym światłem, np słońcem lub lampą.

Jak stworzyć cień?

Kiedy mamy obiekt, osobę, budynek lub cokolwiek innego, wycinamy to z tła i tworzymy kopie warstwy. Następnie już pracujemy wyłącznie na wykonanej przez nas kopii. Klikamy na naszą kopię i idziemy do Narzędzia > Narzędzia przekształcania > Odbicie. Następnie, tą samą przekształconą kopię odwracamy o 180 stopni, tak by była „głową do dołu”. Następnie odwróconej postaci ustawiamy najniższy kontrast, ma być warstwa na minusie, i najniższą jasność, również na minusie. Teraz nasz przyszły cień zaczyna wyglądać jak cień.

W ostatni etapie idziemy do Narzędzia > Narzędzia przekształcania > Nachylenie i dostosowujemy pozycję cienia do padającego światła. W zależności od zdjęcia możemy zmniejszyć rozmiar cienia i zmniejszyć krycie, by osiągnąć jeszcze lepszy efekt.

I gotowe! Teraz nasze grafiki będą dużo bardziej realistyczne.