Filmowe historie

Tajemnica Brokeback Mountain – gdzie znajdują się tajemnicze góry Brokeback?

Dziewiętnastoletni Ennis i Jack poznają się przy okazji wypasu bydła w górach Wyoming. Wkrótce między mężczyznami rodzi się uczucie.

W trakcie filmu towarzyszymy im przez kilkanaście lat ich życia. Ze względu na dosłownie kilka scen miłosnych film ten został ocenzurowany w niektórych krajach i na stałe wszedł do kanonu filmów poświęconych tematyce LGBT.

Zanim przejdziemy do symboliki samej góry Brokeback, i jej lokalizacji, zatrzymajmy się przez chwilę na filmowym plakacie. Tworząc go, filmowi twórcy nie wzorowali się na plakatach nawiązujących do westernów, lecz do najbardziej romantycznych filmów wszechczasów. Stąd nie przez przypadek możemy odnaleźć podobieństwo do posteru promującego „Titanica”.

Czym się inspirowali twórcy „Tajemnica Brokeback Mountain” umieszczając akcję w Górach Brokeback? Zacznijmy od tego, że nie znajdziemy takich gór. Co prawda akcja filmu toczy się m.in. w mieście Riverton, który znajduje się w Bighorn Mountains, w Wyoming, jednak góry widoczne w filmie to góry z pasma Kananaskis West w prowincji Alberta w Kanadzie. Z kolei w samym Wyoming znajduje się wiele lokalizacji mających w nazwie Brokenback, takich jak Brokenback Road, Brokenback Creek, a także Brokenback Ranch. Słowo brokeback trafiło także jako neologizm do języka angielskiego oznaczając relację o charakterze homoseksualnym.

Samo Brokeback miało głębokie znaczenie głównie dla głównych bohaterów. Skrywało zakazane uczucie między mężczyznami i stanowiło ostoję dla ich miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *