Tworzenie grafik

Jak usunąć tło ze zdjęcia

jak usunąć tło ze zdjęcia

W poprzednim artykule tłumaczyłam czym jest warstwa i dlaczego jest tak ważnym elementem w programach graficznych. W tym artykule podejmę temat, który jest jednym z podstawowych zagadnień związanych z grafiką, czyli jak usunąć tło ze zdjęcia.

Jak usunąć tło ze zdjęcia

Usuwanie tła ze zdjęcia to inaczej szparowanie. Stąd grafikę pozbawioną tła nazywamy grafiką szparowaną. Tło można usunąć jednym kliknięciem myszki lub żmudną pracą polegającą na dokładnym obrysowaniu elementu, który chcemy wyciąć. Zanim wytłumaczę, jak można do tego wykorzystać GIMP to wspomnę o jednym ciekawym narzędziu.

Jak usunąć tło ze zdjęcia?

Jednym z narzędzi do usuwania niechcianego tła ze zdjęcia jest strona remove.bg. Przetestowałam na nim różne zdjęcia i rzeczywiście tło w większości przypadku jest usuwane bez zarzutu, nawet gdy mamy do czynienia z postacią z dość bujną fryzurą z lokami. Jedyną wadą tego narzędzia jest jakość otrzymanego zdjęcia w wersji darmowej. Jest to 500 na 500 pikseli. Jeśli chcemy usunąć tło z małego elementu, który chcemy wykorzystać w naszej grafice, to jest odpowiednia jakość. Jednak jeśli chcemy usunąć tło z lepszej jakości zdjęcia to warto zrobić to ręcznie w programie graficznym. Jak? Już tłumaczę.

Ścieżki

Po pierwsze możemy użyć narzędzie ścieżek. Wybieramy narzędzie w kształcie stalówki i kliknięcie po kliknięciu zaznaczamy obszar, który chcemy wyciąć z tła. Na końcu łączymy ostatni punkt z pierwszym, klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy ZAZNACZENIE -> ZE ŚCIEŻKI.

Od razu sugeruję Ci spróbować tego narzędzia na początku na małych obszarach. Zdarza się, że jedno kliknięcie w nieodpowiednią stronę może zaprzepaścić wiele minut zaznaczania i nasza ścieżka znika (chociaż możemy ją znaleźć w oknie WARSTWY – PĘDZLE w zakładce ŚCIEŻKI).

Magiczna różdżka

Drugim narzędziem jest RÓŻDŻKA, która zaznacza regularny kształt na bazie jednego koloru. Jest to świetne narzędzie do usuwania jednokolorowego tła. Gdy mamy tło w wielu odcieniach można się posiłkować narzędziem ZAZNACZENIE WEDŁUG KOLORU. W odróżnieniu od różdżki możemy zaznaczyć obszar dużo bardziej zróżnicowany kolorystycznie. Dzięki temu możemy wyciąć postać umieszczoną na tle niebieskiego nieba. Wszystko co zostanie nam po wykorzystaniu obu tych narzędzi można wymazać gumką.

Pamiętajcie, jeśli po usuwaniu fragmentów grafiki pojawia się białe pole, mimo że nie ustawiliście białego tła, to sprawdźcie czy nie jest wyłączony kanał Alfa.