Tworzenie grafik

Co to jest maska warstwy?

Umiejętność i nawyk korzystania z masek pozwala na uratowanie niemalże każdej grafiki. Dlaczego warto korzystać z masek nawet częściej niż z gumki? O tym będzie dzisiejszy wpis.

Gumka kontra maska warstwy

Chcąc usunąć fragment obrazka zwykle w pierwszym odruchu sięgamy po gumkę. W jej stosowaniu nie ma żadnej magii. Ot usunięty fragment znika bezpowrotnie. Można ją z powodzeniem używać gdy jesteśmy pewni, że dany fragment ma zniknąć i nie będzie nam potrzebny. Co jednak gdy zmienimy zdanie a opcja CTRL+Z zniszczy żmudne prace nad grafiką? Z pomocą przychodzi nam maska warstwy.

Maska biała

Jeśli chcemy stosować maskę do usuwania pewnych fragmentów ilustracji należy dodać maskę białą. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszy na warstwę i wybieramy DODAJ MASKĘ WARSTWY – BIAŁA (BEZ PRZEZROCZYSTOŚCI).

Następnie wybieramy pędzel koloru CZARNEGO i używamy go na MASCE, a nie na warstwie, tak jak gumkę. Jeśli chcemy przywrócić stan poprzedni to te same fragmenty, które wcześniej usunęliśmy malujemy pędzlem koloru BIAŁEGO. Tym samym cofamy efekt maski, bez konieczności używania CTRL+Z.

Maska czarna

Zupełnie inny efekt uzyskamy po wybraniu maski CZARNEJ (PEŁNA PRZEZROCZYSTOŚĆ). Wtedy obrazek na warstwie znika, a my możemy przywrócić jego fragmenty używając pędzla koloru BIAŁEGO. Podobnie jak w przypadku poprzedniej maski, efekt używamy używając odwrotnego koloru. Czyli ponowne użycie pędzla koloru CZARNEGO pozwala na uzyskanie efektu gumki.