Tworzenie grafik

Paleta kolorów za jednym przyciskiem – GIMP

Nie trzeba przypominać jak ważna jest paleta kolorów dla każdego, kto chce zachować spójność swoich grafik lub zdjęć. Znajomość konkretnych kolorów, które nas wyróżniają, to jedna z podstaw budowania spójnego efektu wizualnego.

Paletę kolorów można budować na szereg sposobów. Po pierwsze można kierować się kołem kolorów i ich znaczeniem by uzyskać taki efekt, na którym nam zależy. A co jeśli spodoba nam się konkretne zdjęcie i będziemy chcieli poznać paletę kolorów tego zdjęcia?

Paleta kolorów w GIMP

Z pomocą przychodzi nam GIMP. Oczywiście identyczny efekt można uzyskać w Photoshopie i prawdopodobnie każdym innym programie graficznym. Ja się jednak skupię na darmowym GIMPie.

Importujemy dowolne zdjęcie do GIMPa. Jak widać, po prawej stronie w oknie paleta kolorów nie pokazują nam się żadne wyniki. W tym celu należy zmienić tryb wyświetlenia tego zdjęcia.

Wybieramy liczbę kolorów. W moim przypadku będzie to 5.

Po konwersji pojawia się paleta pięciu kolorów. Pod każdym kolorem jest także unikalny numer. Jeśli dany kolor bardzo się nam podoba, warto go gdzieś zapisać, by móc z niego korzystać w przyszłości.