Filmowe historie Tworzenie grafik

Co to jest matte painting?

Malownicze krajobrazy górskie roztaczające się nad pustynią. Niesamowite statki kosmiczne unoszące się w kosmosie. Całe miasta składające się z ponadprzeciętnie wysokich wieżowców. Kto budował tak wyjątkowe scenografie? Co ciekawe, nikt. One powstały w głowach ilustratorów.

Matte painting – co to jest?

Kiedy rozpoczęłam przygodę z Photoshopem zaczęłam od tworzenia fotomontaży, znanych szerzej po angielsku jako photomanipulations. Interesując się kolejnymi działami grafiki komputerowej trafiłam na malarstwo cyfrowe i rysunek cyfrowy. Szczególne miejsce w sztuce komputerowej zajmuje matte painting.

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…pewien ilustrator narysował Gwiazdę Śmierci. Złota Era Hollywood, a także dekady rozwoju kinematografii, jeszcze do początku lat 90-tych, obfitował w ogromną wyobraźnię twórców przy jednoczesnych skromnych możliwościach technicznych. Wiele scenografii powstawało w studiach filmowych. To czego nie dało się zbudować, było rysowane w tak realistyczny sposób, by oddawało jak najwierniej światy, które nie istnieją.

To tyle na dziś ode mnie. O matte painting na tym blogu pojawi się jeszcze bardzo dużo artykułów. A dziś zostawiam Was z mają pierwszą ilustracją w klimacie matte painting.

Ilustracja przedstawiająca wnętrze lasu i wodospad w tle.
Gdzieś w środku lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *