Rysowanie

Jak rysować lepiej?

To o czym tu napiszę nie będzie odkryciem Ameryki. Prawdopodobnie wiele i wielu z Was słyszało lub czytało o tych zasadach wielokrotnie. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że tylko jeśli naprawdę staną się naszymi nawykami to zobaczymy progres bardzo szybko. Jak rysować lepiej? Zaczynamy

1. Twórz codziennie

Najczęściej słyszana zasada, którą paradoksalnie najtrudniej wdrożyć. Jeśli chcesz rysować lepiej lub szkolić jakąkolwiek inną umiejętność musisz mieć z nią styczność każdego dnia. Tak wiem, łatwo powiedzieć. Jakie są moje patenty? Wpisz sobie do habit trackera rysowanie i staraj się codziennie zrobić coś z tym związanego. Jak masz wenę wykonaj cały szkic. Nie masz czasu to przećwicz chociaż rysowanie rzęs. Jak na prawdę nie masz ochoty na nic to włącz sobie tutorial na YouTubie związany z rysowaniem. Jeśli go tylko obejrzysz to coś Ci zostanie w głowie, a jest szansa, że zachęci Cię do przećwiczenia.

2. Korzystaj z referencji

Podczas rysowania patrz na zdjęcie obiektu, który chcesz narysować. Dzięki temu nauczysz się poprawnych proporcji, uniwersalnych zasad anatomii i nie pogubisz się w mnogości detali. Jeśli masz problem z przeniesieniem szczegółów na rysunek umieść na zdjęcie siatkę, która dokładnie pokaże, w których obszarach co się znajduje. Z czasem będziesz mieć coraz wprawniejsze oko a rysowanie stanie się coraz łatwiejsze.

3. Prezentuj swoje prace innym

Zdobędziesz feedback i zaczniesz oswajać się z krytyką. Zacznij od osób, które dobrze znasz i wiesz, że są Ci przychylne. Ich pozytywny odzew zachęci Cię do dalszych działań. Następnie dołącz do jakieś grupy na Facebooku, która skupia artystów lub ilustratorów. Zanim dołączysz swój własny rysunek proponuję przez kilka dni poczytać posty i komentarze do innych prac. W internecie jest wiele grup gdzie pojawiają się bardzo nieprzyjemne komentarze, które mogą Ci pociąć skrzydła. Z drugiej strony są miejsca gdzie ludzie fantastyczne się wspierają. Dlatego zanim umieścisz gdzieś swoje prace sprawdź czy odpowiada Ci styl wypowiedzi komentujących tam osób.

4. Nastaw się, że może być ciężko

Jeśli chcesz tworzyć portrety musisz poznać podstawy anatomii. Chcąc rysować krajobrazy musisz opanować zasady perspektywy. I tak dalej. W każdym obszarze jest do opanowania szereg rzeczy bez których ciężko będzie iść dalej. I doskonale rozumiem, że setne rysowanie oka może być frustrujące, zwłaszcza kiedy Twój rysunek znacznie odbiega od referencji. Ale tak po prostu już jest. Rysunek, tradycyjny i cyfrowy, to też rzemiosło i twarda technika, która trzeba opanować by rysowało się łatwiej.