Filmowe historie

Dlaczego jesteśmy kreatywni? – recenzja

Kreatywność to temat rzeka. Często słyszy się, że kreatywność jest zarezerwowana dla dzieci i artystów. Niektórym dorosłym się zdaje się, że są jej niemalże całkowicie pozbawieni. Z kolei inni cierpią na jej nadmiar. Definicji kreatywności jest tyle, że można napisać o tym doktorat, a pewnie i na habilitację się znajdzie. Moje rozważania dotyczące kreatywności zacznę od dokumentu, który jest dostępny na Netflixie pt. „Dlaczego jesteśmy kreatywni?”. Ten dokument to przede wszystkim uczta dla wszystkich fanów szeroko pojętej sztuki, ponieważ możemy w nim spotkać wypowiedzi artystów, performerów, twórców filmowych, muzycy, architekci.

Maria Abramovic, David Bowie, Björk, Sean Penn, Pedro Almodovar, Angelina Jolie, Quentin Tarantino. Na przestrzeni 30 lat Ci twórcy, i wiele innych, zostało zapytanych dlaczego są kreatywni. Niektórzy odpowiedzieli słownie, inni swoją odpowiedź narysowali, jeszcze inni przytaczali cytaty Picassa czy przygody jakie spotkały Einsteina.

Wpływ genów czy środowiska?

Z filmu wynika jeden wniosek: nie ma reguły. Na bycie kreatywnym ma wpływ tak wiele czynników, że nie ma przepisu na kreatywność. Można się w tym urodzić, można to wynieść z domu, można się tego nauczyć, niekiedy to przychodzi z czasem. Według niektórych to dar, który ich zmusza do tworzenia, dla innych to efekt ciężkiej wieloletniej pracy. Niewątpliwie na wielu twórców wymienionych w tym filmie miał wpływ dom rodzinny. Niektórzy urodzili się w artystycznych rodzinach, inni rozbudzali swoją wyobraźnię przez to, że jako jedynacy głównie bawili się sami ze sobą. Jedną z recept jest niezabijanie w sobie małego dziecka, którego rozpiera kreatywność.

Jaki jest związek kreatywności z lękiem przed śmiercią? Dlaczego ludzie kreatywni są niebezpieczni? Co o artystach sądzi Papież Franciszek? Jak kreatywność postrzega Dalajlama? Czy naukowiec musi być kreatywny? Czy kreatywność może uchronić przed wiezieniem?

To fantastyczny film, który pozwala w ciągu 90 minut obcować z twórcami z całego świata i każdej dzieciny sztuki, i nie tylko. Każda wypowiedź otwiera głowę na nowe pomysły, wiele z nich pobudzi kreatywność nawet tych osób, które twierdzą, że jej nie mają. Dodatkowo mamy okazję zajrzeć do kulis i metod pracy wielu twórców.

Bądźcie otwarci, podważajcie zastany porządek, bądźcie kreatywni.