Bez kategorii

Nauka vs sztuka – nowy cykl o sztuce

Chciałabym Ci przedstawić mój najnowszy cykl: Naukowo o sztuce. w formie artykułów na blogu będę poruszać różne zagadnienia które łączą sztukę i nauką. Skąd pomysł na taki cykl? Nauka bazuje na badaniach, analizach, wzorach. Naukowcy są zazwyczaj uznawani za osoby twarde stąpające po ziemi, zainteresowane głównie faktami. Z drugiej strony artyści są traktowani jako osoby fruwające w obłokach. Sztukę czyta się sercem, emocjami. Zdaje się, że to są dwa skrajnie odmienne światy, których nie da się połączyć.

Przed rozpoczęciem tego cyklu chciałabym zaznaczyć także parę kwestii. Będę krążyć wokół dziedzin sztuki i artystów działających w XX i XXI wieku. Jak wiemy szeroko pojęta sztuka współczesna, czy sztuka nowoczesna wymyka się tradycyjnym klasyfikacjom. Dana działalność artystyczna może być postrzegana jednocześnie jako należąca do więcej niż jednej dziedziny. Granice między poszczególnymi działaniami się zacierają. W dobie globalizacji coraz ciężej też wskazać konkretnych prekursorów danego nurtu. Wszystkie informacje jakie będę tu umieszczać będą podawane w formie uproszczonej i nie powinny być podstawą do jakiejkolwiek pracy czy rozważań naukowych. Moim celem jest wskazanie ciekawostek, podania charakterystycznych dzieł sztuki i nawiązania do interesujących artystów. Zachęcam Was do pogłębiania tematu na własną rękę, zwłaszcza jeśli chodzi o publikacje w języku angielskim. Jeśli jakieś uproszczenie będzie zbyt daleko posunięte to z góry przepraszam, ale często, wbrew pozorom, są to tematy bardzo trudne do wytłumaczenia nienaukowym językiem.

Dzięki postępowi technologicznemu nauka i sztuka łączą siły coraz częściej. Już nikogo nie dziwi kiedy zespoły badawcze podejmują prace z artystami. Co więcej, sami naukowcy są często artystami. Jednym z nich jest Tal Danino, biolog syntetyczny i artysta, który tworzy z bakterii dzieła sztuki. Jego prace były m.in. wystawiane w Nowym Jorku w USA, w Paryżu w Pekinie oraz w Seulu.

Kolejny wyjątkowy artysta niejako oferuje swoje dzieła sztuki środowisku naturalnemu. Jason de Caires Taylor to brytyjski rzeźbiarz, który zasłynął z utworzenie podwodnego parku rzeźb, swego rodzaju podwodnego muzeum, które przekształciło się w sztuczną rafę koralową. Jego prace zostały wyróżnione przez National Geographic jako jedne z 25 cudów świata. Jego najbardziej ambitnym projektem było stworzenie muzeum rzeźb, na który złożyło się 500 obiektów zgromadzonych u wybrzeży Meksyku. Rzeźby powstają z przyjaznego środowisku cementu o neutralnym pH.

W kolejnych odcinkach tego cyklu będę prezentować kolejne projekty, w których nauka i sztuka ściśle współpracują ze sobą. Poruszymy takie aspekty jak to, czy badając mózg można uznać, czym jest piękno, czy to prawda, że rysując używamy głównie jednej strony mózgu i czy sztuczna inteligencja może być artystą.

https://www.instagram.com/p/CMXnwWrLg02/?utm_source=ig_web_copy_link

Zapraszam również na strony internetowe wymienionych artystów:

http://www.taldaninoart.com

https://www.underwatersculpture.com/