Bez kategorii

Co to jest NFT? – część 1

Skrót NFT już od dobrych paru tygodni rozpala autorów sztuki cyfrowej. Popularność tego tematu w przestrzeni anglojęzycznej sprawiła, że coraz częściej słyszy się o tym także i w Polsce. Co to jest NFT i co oznacza dla twórców i kolekcjonerów sztuki? Spieszę z wyjaśnieniem.

Co to jest NFT?

NFT to skrót, który bezpośrednio oznacza non-fungible tokens, w dosłownym tłumaczeniu kryptograficzny token. Tłumacząc to jeszcze dokładniej, oznacza to, że w naszym przypadku, dana sztuka cyfrowa jest jedyna i niepowtarzalna. Wyjaśnijmy to naokoło. Kiedy mamy do czynienia z obrazem czy wydrukowanym plakatem stosunkowo łatwo można stwierdzić, że jest to jedyny niepowtarzalny oryginał (pomijając fałszerstwa dzieł sztuki), lub np. któraś z kolekcji kopia danego wydruku. Przedmioty materialne są policzalne. W przypadku sztuki cyfrowej, która nie jest drukowana np. grafiki, obrazy malowane cyfrowo czy rysunki tworzone w programie graficznym nie można mieć już takiej pewności. Każdy, kto posiada taki plik z grafiką może teoretycznie powielić go dowolną ilość razy. W takim przypadku trudno uznać, która grafika jest rzeczywiście unikalna i oryginalne, innymi słowy, powstała jako pierwsza.

Blockchain w służbie crypto art

W tym miejscu pojawia się crypto art i technologia blockchain, która gwarantuje, że dane dzieło sztuki cyfrowej jest jedyne i niepodrabialne. Jest to swego rodzaju podpis artysty pod daną twórczością. Tworzenie screenshotów grafik, które są w internecie, czy nawet pobieranie ich nie daje tego poczucie obcowania z jedynym i oryginalnym dziełem sztuki.

Swoją rosnącą popularność NFT zawdzięcza oczywiście pandemii i przeniesieniu niemalże całego naszego życia do świata online. Teraz już nikogo nie dziwią aukcje dóbr cyfrowych, które toczą się podobnie jak aukcje dzieł sztuki. W jednym i w drugim przypadku to jest inwestycja. Obecnie możemy kupić grafiki, które mają kilka lub kilkanaście lat. Za kilkadziesiąt lat, podobnie jak w przypadku dzieł sztuki, ich wartość wzrośnie i będzie można je sprzedać dalej.

Więcej już w kolejnym poście.